HAMRMAN 113

11. 07. 2020, Hamr na Jezeře, Česká republika

HAMRMAN 113

Týden před plánovaným startem jsem několik dní bojoval s akutní dehydratací, a ještě v úterý jsem nevěděl, jestli budu moci startovat. Naštěstí právě včas jsem se srovnal, zbavil se zvýšené teploty a mohl startovat na kultovním Hamrmanovi 113 (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh). Náročný horský terén byl výzvou pro každého. Vzhledem k uplynulému týdnu jsem měl za cíl dokončit a závod jsem bral jako trénink. Dokončil jsem v celkovém čase 5:59:09 hodiny, což vzhledem náročným podmínkám považuji za velmi dobrý výkon.

Předpověď počasí byla nevyzpytatelná. Ranní cestu do Hamru na Jezeře provázely dešťové přeháňky a čím více jsme se přibližovali do dějiště závodu, tím nižší byla aktuální teplota. Na místě závodu bylo v osm hodin ráno pouhých jedenáct stupňů. Jedno bylo jasné, určitě se dnes nepřehřeju! Do startu se oteplilo na příjemných 13 stupňů a vypadalo to, že už by nemuselo pršet.

Hromadný start více než 250 triatlonistů se postaral o intenzivní masáž během prvních několika set metrů. Celosvětově se postupně přechází k tzv. rolling startu, kdy závodníci do vody vstupují postupně a v menším počtu. Výhoda z pohledu bezpečnosti a komfortu plavání, nevýhoda ve špatné orientaci ve vývoji závodu. Každopádně jsem hromadnému startu trošku odvykl a v úvodu se mi neplavalo dobře. Plavecká trať byla rozdělena na 2 okruhy s přeběhem po pláži. Samozřejmě jsem měl výjimku a z vody nemusel. Plaval jsem sice o trošku delší distanci, ale s dosaženým časem 38:10 minuty, a to včetně výlezu z vody jsem byl spokojen.

T1 – přechod mezi plaváním a kolem byl velmi krátký. Sice na nezpevněném povrchu, což pro mou sníženou stabilitu není optimem, ale s dosaženým časem 6:37 minuty jsem byl spokojen.

Už dlouho nepamatuji točení hlavy po plavání a problémy s přechodem v dlouhém triatlonu, ale bylo to tady. Úvodní kilometry do mírného kopce mi také nepřidaly, ale relativně za krátko jsem se rozjel. Na Hamrmanu se jely 3 okruhy v celkové délce trati 93 kilometrů s nastoupanými 1200 výškovými metry. Ráno jsem si trať sice projížděl autem, ale přímo na trati jsem se nepřipravoval, a tak to do jisté míry bylo velkou neznámou. První okruh jsem proto rozjel s pocitovou rezervou. V podstatě to bylo pořád nahoru a dolů, několikrát dokola.  Horská trať v Podještědí byla těžká, ale co mi trošku vzalo motivaci byl třetí okruh. Na rovinatých tratí jsem schopen téměř udržet krok s nejrychlejšími nehandicapovanými soupeři, ale v kopcovitém terénu má rychlost neúměrně klesá. V momentě, kdy jsem najížděl do třetího okruhu mnoho závodníků už cyklistickou část dokončovalo, což mi moc nepřidalo. Hodil jsem to za hlavu a užíval si tenhle těžký trénink s krásnými výhledy na Ještěd. Cyklistiku jsem dokončil v čase 3:58:49 hodiny, čímž jsem si splnil předpokládaný čas.

T2 – v druhém depu jsem si dal trošku na čas a po chladné cyklistice jsem si musel ještě odskočit na malou. Nezávodil jsem, ale chtěl jsem především dokončit, přesto čas 4:37 minuty strávený v druhém depu hodnotím kladně.

Hamrmana 113 jsem chtěl jet pod 6 hodin, ale náročná cyklistika mi vzala hodně sil. Do závěrečného běhu jsem vstoupil bez očekávání. Podvědomě jsem kalkuloval s časem 1:15 hodiny, protože trať byla mírně zvlněná a s mnoha obraty. Nehandicapovaní sportovci běželi 3 okruhy okolo Hamru, ale já jsem vzhledem k nutnosti zpevněného povrchu měl svou vlastní trať, během které jsem se na části potkával se závodníky. Absolvoval jsem kilometr a půl dlouhý nájezd na okruh, poté 6 okruhů na cyklostezce a silnici, a zpět do cíle. V lese se mi ztrácel signál GPS a zobrazovaná rychlost byla zavádějící. Čas jsem si nehlídal, ale cítil jsem, že jedu někde okolo původního plánu. Celková délka mého běhu byla 22 kilometrů a dokončil jsem ji v čase 1:10:54 hodiny.

Hamrmana 113 jsem dokončil v celkovém čase 5:59:09 hodiny, čímž jsem splnil svůj cíl. Bylo to těžké, ale užil jsem si to na maximum a s předvedeným výkonem jsem spokojený. Těžké tratě mám rád, protože jsou výzvou. Neřeším na nich tolik čas a nesvazuji se ambicemi. Na straně druhé rád porážím nehandicapované sportovce, ale v horských podmínkách jsem proti „cyklistickým nohám“ neměl šanci. Dokončil jsem na 170 místě z 250 startujících.